آزمایشگاه عمران
    
بازدید: 1474
    
  • آزمایشگاه عمران مرکز تکنولوژی فراتک، آزمایشگاه همکار اداره استاندارد و مطابق بر استاندارد بین المللی 17025 می باشد که توانایی بررسی آزمون های احراز صلاحیت بر روی محصولات  کامپوزیتی(GRP)  شامل لوله های مخصوص لوله رانی، درب منهول کامپوزیتی و بتن های کامپوزیتی را دارا می باشد. همچنین این آزمایشگاه توانایی بررسی آزمایش های ژئوتکنیکی شامل رده بندی، مقاومت های برشی و تراکم خاک آزمونهای احراز صلاحیت بر روی لوله های مخصوص لوله رانی GRP:

این آزمون ها شامل دو قسمت می باشد و تست های مربوطه هر کدام براساس استاندارد ISO 25780  انجام می ‌شود. بخش اول تست بر روی نمونه ای از لوله که بریده شده است و شامل 5 نمونه منشوری از بدنه لوله می‌باشد. بخش بعدی آزمایش بر روی طول لوله به اندازه 60 سانتیمتر و به طور کامل می‌باشد. کالیبراسیون جک اعمال بار تا 500 تن انجام گردیده است.

برای انجام تست ابتدا لوله ها بین دو فک قرار داده می شود و سپس با اعمال نیروی فشاری تا لحظه شکست بارگذاری صورت می گیرد. برای هر سری 5 نمونه چمفر شده و 5 نمونه بدون چمفر از بدنه لوله مطابق با پیوست A استاندارد ISO 25780 تهیه و مورد آزمایش قرار می گیرد. در شکل های زیر دستگاه 600 تنی فشاری و نمونه های منشوری و لوله کامل نشان داده شده است.

را دارد. مهم ترین تست های موجود در این آزمایشگاه عبارتند از :                                                                     

  • آزمونهای احراز صلاحیت بر روی درب منهول :

صلاحیت دریچه هاى منهول مطابق با  استاندارد 14976 INSO و 124 BS EN ارزیابی می شود.. این دریچه ها با توجه به محل نصب و بار وارد بر دریچه در استاندارد هاى فوق کلاس بندى و طبقه بندى شده است. مطابق هر کلاس باید دریچه ها مقاومت کافی در برابر بار واردشده را دارا باشند. در شکل زیر نمایی از نحوه انجام آزمون ارائه شده است.

  • آزمون برش مستقیم

این آز مایش مطابق با استاندارد ASTM D3080 برای تعیین مقاومت برشی خاک و نیز مقاومت برشی بین خاک و سایر جنس ها ( شامل بتن، فولاد، کامپوزیت و ...) طراحی شده است. در آزمایش برش مستقیم با حرکت دادن نیمه بالائی یک جعبه محتوی خاک نسبت به نیمه پایینی آن، خاک داخل جعبه تحت تنش برشی قرار داده می شود تا تحت این تنش برشی، گسیخته شود. .وقتی نیروی برشی به اندازه کافی بزرگ باشد، قسمت بالائی جعبه نسبت به قسمت زیرین آن جابجا می گردد و باعث بریده شدن نمونه خاک در امتداد افقی می شود . نتیجه آزمایش برش مستقیم بدست آوردن C (چسبندگی) و φ زاویه اصطکاک داخلی است.

 

  • آزمایش های تعیین رده بندی خاک

این آزمون ها شامل تعیین دانه بندی وحدود اتربرگ می باشد. استاندارد مربوط به تعیین رده بندی خاک ASTM D2487 است

  • آزمون های مقاومتی نمونه های بتنی مسلح شده با الیاف شیشه

این آزمون ها شامل آزمون خمشی مطابق با استاندارد EN 1170-5  وآزمون فشاری مطابق با استاندارد  ASTM C39 است.

 

جدول تست های موجود در بخش عمران مرکز تکنولوؤی فراتک با استاندارد های مربوطه در زیر آمده است:

نام آزمون

استاندارد آزمون

تعيين مقاومت فشاری لوله های مخصوص لوله رانی

ISO 25780

تعيين مقاومت فشاری درب دریچه های آدم رو

BS EN124 – INSO 14976

تعيين مقاومت برشی با دستگاه برش مستقیم

ASTM D3080

طبقه بندی خاک ها

ASTM D2487

آزمون خمشی قطعات ساخته شده با GFRC

EN 1170-5

آزمون فشاریب بر روی نمونه های بتنی

ASTM C39

   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.